Ziemia ogrodowa – co warto wiedzieć, zanim dokonamy zakupu?

Często zdarza się, że nasz ogród potrzebuje dodatkowej ziemi, a wówczas musimy ją po prostu dokupić. Należy wiedzieć, że podczas tego procesu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Przedstawione poniżej porady podpowiedzią Ci, jak wybrać najlepszą, najbardziej żyzną i najwyższej jakości glebę do Twojego ogrodu.

Kiedy potrzebna jest Ci ziemia ogrodowa bardzo istotne jest to, aby pozyskiwać ją ze znanego nam, pewnego źródła. Najlepiej dowiedzieć się wcześniej, czy w naszej okolicy prowadzone są różnego rodzaju budowy lub wykopy. Może bowiem okazać się, że gleba wysokiej jakości zdejmowana jest z uprawnych pól, na których planowane są inwestycje.

Zakup ziemi z nieznajomego źródła, wymaga pewnej czujności. Zdarzy się, że tania gleba, będzie też jednocześnie wysokiej jakości, natomiast zwykle okaże się zanieczyszczona budowlanymi odpadkami, a nawet i metalami ciężkimi. Inwestorzy chcą po prostu pozbyć się takiej gleby, a przewoźnik, któremu to zlecono chcąc zaoszczędzić, będzie próbował sprzedać taką glebę jaką zdrową i żyzną. Może nawet okazać się, że podglebie jest zmieszane z humusem. Jakościowa gleba nie może zawierać jakichkolwiek kamieni, a także brył gliny o charakterystycznym żółtawym kolorze.

Czy można samodzielnie zbadać jakość ziemi ogrodowej?

Chociaż mogłoby się wydawać inaczej, kolor ziemi to jeden z wielu, ale na pewno nie najważniejszy czynnik, który warunkuje jakość ziemi, dlatego nie powinniśmy się kierować wyłącznie nim. Brunatno szara barwa może oznaczać, że mamy do czynienia z humusem lub torfem, a to na pewno nie jest najlepsze rozwiązanie dla roślin uprawnych, jakie znamy w naszym kraju. Jeśli chcemy dokonać rzetelnej oceny jakości gleby, najlepiej zrobić to z pomocą ogrodnika bądź architekta krajobrazu, który z pewnością posiada istotną wiedzę z tego zakresu. W sieci znajdziemy wiele wskazówek, jak takiej oceny dokonać samodzielnie, jednak nie zawsze będzie to odpowiedni wyznacznik, stąd warto zastanowić się nad tym.

Leave a comment