Na dom szkieletowy decyduje się coraz więcej osób, co wynika z krótkiego czasu jego budowy, sporych oszczędności oraz doskonałych parametrów cieplnych. Jednak wzniesienie takiego obiektu wymaga spełnienia pewnych formalności, o których warto dowiedzieć się jeszcze przed rozpoczęciem prac. Oto najważniejsze wymagania prawne przy budowie domu szkieletowego, które pozwolą Ci uniknąć problemów!
Zanim zaczniesz budowę domu szkieletowego, wybierz odpowiednią działkę
Zakup odpowiedniej działki budowlanej to oczywista kwestia dla wszystkich inwestorów. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jakie są wymagania prawne przy budowie domu szkieletowego w związku z gruntem. Na etapie wyboru działki, zwróć uwagę przede wszystkim na:
- księgę wieczystą, która określa status prawny działki – dzięki niej dowiesz się, czy wszystkie informacje dotyczące danych właściciela, powierzchni lub przeznaczenia terenu są prawidłowe i czy wybrane grunty nie są np. obciążone zobowiązaniami finansowymi, jak kredyt;
- Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego – to dokument, w którym znajdziesz informacje dotyczące rodzaju działki i ograniczeń co do budowy domu, a także wytyczne związane z jej zagospodarowaniem, które dadzą Ci pewność, że na wybranym terenie postawisz wymarzony dom szkieletowy.
Pamiętaj, że jeżeli dla kupowanej przez Ciebie działki budowlanej nie ustanowiono MPZP, będziesz musiał uzyskać decyzję o warunkach zabudowy – stosowny wniosek należy złożyć u wójta, burmistrza lub prezydenta.
Podstawowe wymagania prawne przy budowie domu szkieletowego, czyli pozwolenie lub zgłoszenie
W większości przypadków wymagania prawne przy budowie domu szkieletowego nie różnią się od tych związanych z budową domów murowanych. Nie inaczej jest w kwestii uzyskania stosowanego pozwolenia na rozpoczęcie prac – jeżeli budynek ma powierzchnię większą niż 70 m2, niezbędne jest złożenie wniosku do urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Wraz z nim zadbaj o kilka dokumentów:
- wyrys i wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy (jeżeli nie ma MPZP);
- projekt budowlany w trzech egzemplarzach;
- oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane;
- potwierdzenie uprawnień architekta.
Jeżeli budujesz dom z drewna na zgłoszenie, wystarczą oświadczenie o prawie do nieruchomości, informacja o obszarze oddziaływania obiektu oraz projekt zagospodarowania działki w raz z opisem technicznym instalacji (wykonuje go projektant). Jak więc widać, wymagania prawne przy budowie domu szkieletowego nie są skomplikowane, jednak mogą okazać się czasochłonne. Zwykle na decyzję trzeba czekać kilka tygodni, jednak w przypadku niedostarczenia wszystkich dokumentów lub jakichkolwiek wątpliwości urzędnika, czas oczekiwania trwa nawet kilka miesięcy. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość – w końcu efektem końcowym będzie piękny dom z drewna, który zapewni Tobie oraz Twoim bliskim doskonałe warunki do życia!