Drewno wraca do mody – nie tylko w formie dodatków i akcesoriów, ale też jako materiał budowlany, po który coraz częściej sięgają właściciele domów. Niezależnie od tego, czy planujesz wykończenie mieszkania, czy może chcesz użyć drewna do budowy domu, musisz zadbać o trwałe, solidne elementy łączeniowe. Wyjaśniamy, czym są wkręty ciesielskie i jak wybrać właściwy model!
Czym są wkręty ciesielskie?
W sprzedaży znajdziesz różne rodzaje elementów łączeniowych, a wkręty ciesielskie to rozwiązanie przeznaczone specjalnie do drewna. Są to metalowe części, przypominające nieco długie śruby lub gwoździe. Wkręca się je w drewno za pomocą wkrętarki lub innych narzędzi. Dzięki specjalnym karbom na gwincie wkręty ciesielskie sprawnie zagłębiają się w drewno, nie niszcząc jego struktury, nawet w przypadku desek oraz elementów wykonanych z twardych gatunków drewna.
Jak przystało na elementy łączeniowe, wkręty ciesielskie wyróżniają się dużą wytrzymałością – muszą być w stanie wytrzymać obciążenie przez długie lata, a nawet dekady. Zostały wykonane z lekkiego metalu, co ułatwia korzystanie z nich w trakcie budowy czy remontu. Poszczególne modele różnią się między sobą długością, nośnością, typem łba oraz innymi istotnymi parametrami.
Wkręty ciesielskie – zastosowanie
Wkręty ciesielskie mają uniwersalne zastosowanie. Najczęściej korzysta się z nich do łączenia elementów budynku takich jak więźby dachowe, szkielety konstrukcyjne czy belki. Jednak na tym ich użyteczność się nie kończy – po wkręty ciesielskie możesz też sięgnąć podczas remontu lub prac ogrodowych, gdy szukasz alternatywy dla gwoździ i śrubek. Świetnie nadają się do mebli drewnianych, altan ogrodowych, ławek oraz wszystkich innych przedmiotów, które zawierają duże elementy drewniane.
Jak wybrać wkręty ciesielskie?
Wybierając wkręty ciesielskie zwróć uwagę na ich długość, średnicę oraz nośność. Ta ostatnia jest szczególnie istotna, jeśli zamierzasz wykorzystać je jako element łączeniowy podczas budowy domu lub dachu. Należy dokładnie wyliczyć nośność całej konstrukcji, a następnie wybrać odpowiednie wkręty ciesielskie, pozostawiając duży margines błędu. Jeśli chodzi o długość oraz średnicę, to te parametry też powinny zależeć od konkretnych zastosowań. Zasadniczo długie wkręty ciesielskie przydają się podczas budowy większych konstrukcji, zaś mniejsze skutecznie zastępują gwoździe, np. w meblach ogrodowych.
Ponadto kluczowe znaczenie ma rodzaj łba. Są trzy rodzaje zakończeń wkrętów ciesielskich: stożkowe, talerzykowe, oraz podkładkowe. Dwa ostatnie zostały zaprojektowane głównie z myślą o wiązarach dachowych, natomiast wkręty ciesielskie stożkowe to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w niemal każdej sytuacji.
Przed zakupem warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonano produkt. W przypadku wkrętów ciesielskich jakość powinna być najważniejsza – zastosowanie tanich, wątpliwych zamienników może mieć tragiczne efekty. Lepiej wybrać droższe, ale pewne rozwiązanie, zamiast ryzykować zdrowiem, a nawet życiem mieszkańców domu.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]