Chcesz urządzić dom tak, aby było przytulnie i wygodnie, a jednocześnie nie chcesz wydać fortuny na meble i dekoracje? Podstawą odpowiedniej aranżacji czterech ścian jest ustalenie krok po kroku, czego oczekujesz i jak dużą powierzchnię domu chcesz przeznaczyć na meble. Minimalistom wystarczy kilka funkcjonalnych i niezbędnych mebli i kilka dodatków, natomiast miłośnicy dywanów, ozdób, poduszeczek i narzut będą musieli poświęcić więcej przestrzeni. Wiele zależy też od tego, jak dużej ilości rzeczy jesteś posiadaczem – im więcej ich jest, tym więcej mebli będzie potrzebnych i tym więcej przestrzeni zajmą. Przyjrzyjmy się więc, jak urządzić poszczególne pomieszczenia tak, aby czuć się w domu jak najlepiej.
Sypialnia
Sypialnia jest najważniejszą częścią domu, gdyż to tam wypoczywamy po ciężkim dniu pracy. Warto urządzić ją w sposób jak najbardziej minimalistyczny, gdyż ilość mebli i rzeczy w pokoju, w którym się śpi, wpływa na jakość snu. Nadmierne zagracenie przestrzeni skutkuje słabym snem, a co za tym idzie, zmęczeniem i niewydajnością. Warto zadbać o wygodne, duże łóżko z odpowiednim do preferencji materacem i drewnianym zagłówkiem. W sypialni mogą znaleźć się stolik nocny oraz szafa, najlepiej wnękowa, gdyż wbudowana jest w ścianę i optycznie nie zajmuje miejsca. Ważny jest kolor ścian, najlepiej jasnozielony lub kremowy, gdyż są najprzyjaźniejsze dla oczu, unikaj jaskrawych, ciemnych kolorów. Dobrze jest mieć wykładzinę na podłodze, dywan lub chodniczki, wówczas sypialnia będzie cieplejsza i przytulniejsza.
Salon
Salon jest pomieszczeniem, w którym odpoczywamy, czytamy książki, słuchamy muzyki, oglądamy telewizję i podejmujemy gości. To ogromna ilość funkcji, w związku z tym salon powianiem być największym pomieszczeniem w domu, obowiązkowo musi znaleźć się w nim kanapa, której wielkość dopasowana jest do wielkości pomieszczenia oraz stolik kawowy. W zależności od preferencji mogą się tu znaleźć dopasowane do kanapy fotele oraz meblościanka, na której wylądują książki, ozdoby i pamiątki oraz wieża muzyczna. Telewizor powinien mieć osobny stolik, chyba że jest na niego miejsce w meblościance lub zdecydujesz się umieścić go na ścianie. Przytulności doda sztuczny lub prawdziwy kominek, umiejscowiony w pobliżu kanapy. W salonie ładnie wyglądają kontrasty pomiędzy meblami a ścianami, więc jeśli zdecydujesz się na jasne meble, wybierz ciemniejszą paletę barw dla ścian i odwrotnie.
Kuchnia
Kuchnia również jest ważnym pomieszczeniem użytkowym, tu gotujemy i zazwyczaj też spożywamy posiłki, więc powinna być jasna, przestronna i dobrze wyposażona. Duża przestrzeń pozwoli na sprawne przygotowywanie posiłków, a odpowiednio dobrane kolory podkreślą atmosferę nie tylko kuchni, ale i całego domu. W kuchni najlepiej sprawdzą się pastele na ścianach i kontrastowa, ciemna podłoga oraz jasne meble. Elegancko wyglądają zabudowy do lodówki i zmywarki, gdyż zabieg ten ujednolica niezbędne w kuchni urządzenia z szafkami kuchennymi.
Łazienka
Najczęściej łączy się toaletę z łazienką ze względu na oszczędność miejsca, chociaż zależy to od preferencji. Jeśli posiadasz dużą łazienkę, warto pomyśleć o wannie z zainstalowanym prysznicem na ścianie i zasłonką prysznicową. Pozwala to na wybór pomiędzy błyskawicznym myciem pod prysznicem a długą, relaksującą kąpielą w otoczeniu zapachu olejku bądź płynu do kąpieli, docenianą szczególnie zimową porą. Wisząca szafka pozwala zaoszczędzić miejsce na podłodze, natomiast stojąca więcej pomieści. Kolor kafelek, zarówno na ścianie, jak i podłodze, możesz dobrać w zależności od gustu, każdy kolor będzie odpowiedni, gdyż cała reszta jest biała.
Przedpokój
Przedpokój jest pierwszym pomieszczeniem, do którego trafiamy po przekroczeniu progu domu, nie wymaga dużej ilości mebli, szafa na wierzchnie okrycie i buty oraz lustro w zupełności wystarczą. Kolory ścian to kwestia gustu, dobrze jednak wybrać jaśniejsze kolory, gdyż w przedpokoju nie ma okien i ciemne ściany optycznie go zmniejszą.
Dom, który jest urządzony zgodnie z tymi kilkoma prostymi zasadami, powinien zaspokoić nawet najbardziej wymagającego domownika.
Przy odpowiednim rozplanowaniu i poukładaniu przedmiotów okaże się, że wcale nie potrzeba wielu mebli, aby wszystko zmieścić, trzeba tylko dobrać odpowiedni rozmiar mebla do ilości przedmiotów i wielkości pomieszczenia. Nie warto kupować najtańszych mebli, gdyż szybko się rozlatują, szczególnie gdy są napakowane, lepiej wybrać droższe i solidniejsze, które będą służyć latami. Dobrej jakości meble ładniej się prezentują, a w przeliczeniu na długość okresu ich użytkowania, wychodzą taniej niż dwu- czy trzyletnie taniochy.