Najważniejsze regulacje prawne w budownictwie szkieletowym

Domy szkieletowe, nazywane powszechnie „kanadyjczykami”, cieszą się w naszym kraju rosnącą popularnością. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ich budowa przebiega bardzo szybko i stanowią one niezwykle opłacalną inwestycję. Jakie są najważniejsze regulacje prawne w budownictwie szkieletowym i co sprawia, że tego rodzaju budynki pozostają trwałe i funkcjonalne na przestrzeni wielu lat? Sprawdźmy!

Regulacje prawne w budownictwie szkieletowym a konstrukcja budynku

Regulacje prawne w budownictwie szkieletowym to wytyczne, które mają zapewnić realizację budowy domu z zachowaniem wszelkich wymogów stawianych lekkiej drewnianej konstrukcji. Technologia ta opiera się przede wszystkim na wznoszeniu ścian, stropów i dachu przy użyciu prefabrykowanych, przygotowanych w zakładzie produkcyjnym elementów konstrukcyjnych. Zarówno projektowanie, jak i wznoszenie domów szkieletowych, powinno odbywać się przy zachowaniu wszelkich norm budowlanych oraz przepisów Prawa budowlanego.

W związku z tym, dom szkieletowy powinien składać się z:

  • odpowiedniej konstrukcji ścian, stopów i dachu, które muszą zostać wykonane z wysokogatunkowego konstrukcyjnego;
  • wysokiej jakości poszycia ścian i stropów, które wykonuje się z płyt drewnopochodnych oraz płyt włóknowo-gipsowych (w przypadku ścian);
  • trwałych łączników, do których zaliczamy przede wszystkim śruby, gwoździe oraz różnego rodzaju łączniki metalowe.

Aby dostosować się do regulacji prawnych w budownictwie szkieletowym, powinno zachować się także odpowiednią kolejność etapów budowy domu z drewna. Mowa tu o przygotowaniu fundamentów, montażu konstrukcji szkieletowej, wykonaniu ścian zewnętrznych i dachu, pokryciu dachu, poprowadzeniu instalacji oraz przygotowaniu odpowiednich izolacji.

Dostosowanie się do wymogów pozwoli wybudować dom szkieletowy, który będzie trwały, funkcjonalny i energooszczędny, spełniając wymogi współczesnego budownictwa.

Drewno konstrukcyjne, czyli podstawa solidnego domu

Regulacje prawne w budownictwie szkieletowym mówią również o drewnie, jakie musi zostać wykorzystane do stworzenia konstrukcji. Powinno ono przede wszystkim posiadać odpowiednią klasę potwierdzoną stosowną dokumentację – jej brak jest podstawą do rozbiórki budynku.

Najlepsze firmy specjalizujące się w technologii szkieletowej, takie jak drewdom.com, stosują sosnowe drewno konstrukcyjne C24, które jest czterostronnie strugane i suszone komorowo, dzięki czemu posiada doskonałe parametry i sprawdza się jako materiał budowlany.

Jakie pozwolenia należy uzyskać, by wybudować dom szkieletowy?

Aby rozpocząć budowę domu szkieletowego, niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wyjątkiem jest są budynki o powierzchni do 70 m2, do których wzniesienia wystarczy zgłoszenie prac.

Oprócz tego, wymogiem do rozpoczęcia prac są takie dokumenty, jak projekt budowlany, umowa zawarta między inwestorem a firmą wykonawczą, a także protokół przekazania placu budowy.

Leave a comment