Łóżko idealne, w którym zawsze się wyśpisz – jak je wybrać?

Łóżko stanowi jeden z najważniejszych mebli w domu- taki, który jest regularnie i intensywnie eksploatowany i który mocno oddziałuje na nasze samopoczucie. Wybór łóżka jest więc poważną decyzją, której dobrze jest poświęcić kilka chwil po to, aby wybrać świadomie mebel, który rzeczywiście będzie dopasowany do naszych potrzeb. Na jakie aspekty na pewno warto zwrócić uwagę, jak wybrać łóżko do sypialni pod względem jego optymalnego wymiaru i z czego powinno być wykonane takie łóżko?

Duże łóżko- czy zawsze jest wygodne?

Dla niektórych osób synonim wygody to łoże, które faktycznie jest bardzo duże. Jeśli tylko dysponujemy sypialnią o sporym metrażu i jeśli ta wielkość ma dla nas tak duże znaczenie- nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać łóżko o szerokości nawet 2 metrów. Bardzo istotne jest jednak to, aby łóżko swoją wielkością nie zaburzało proporcji pomieszczenia, a więc dopasowujemy jego wielkość do wielkości naszej sypialni. Pamiętajmy, że wokół łóżka musimy pozostawić trochę wolnej przestrzeni z każdej strony. Czasem konieczne jest dosunięcie łóżka do rogu ze względu na kształt pomieszczenia, znacznie wygodniej jest jednak, jeśli będziemy mieć dojście do tego mebla z obu stron. Szacuje się, że minimalna, ale nadal bardzo komfortowa szerokość materaca, który musi zmieścić się w stelażu naszego łóżka to 80 cm dla jednej osoby oraz 140 cm szerokości w przypadku łoża dla dwóch osób.

Stelaż i ważna kwestia wytrzymałości mebla

Łóżko musi być meblem praktycznym. Dlatego dobrze, aby było naprawdę solidnie skonstruowane i aby stelaż był w stanie utrzymać materac, który może mieć naprawdę dużą grubość- nawet do 30 cm. W tym kontekście, zastanawiając się, jak wybrać łóżko do sypialni, najlepiej pomyśleć o najbardziej wytrzymałej opcji z możliwych, z której na pewno będziemy bardzo zadowoleni- meble z drewna. Jest to produkt odrobinę droższy od mebli wykonywanych ze sklejki meblarskiej, ale nieporównywanie trwalszy. Dodatkowo, drewno posiada swoją niesamowitą estetykę naturalnych słojów i specyficznej swojej struktury, która przyciąga wzrok i dodaje estetyki całemu wnętrzu. Drewno to wybór na lata, a raz wybrane drewniane meble będą na długo zdobić nasze wnętrze.

Ważne aspekty, na które również warto zwrócić uwagę

Są jeszcze inne aspekty związane z projektem takiego łóżka, na które warto zwrócić uwagę, gdyż mocno wpływają na komfort użytkowania tego mebla.

  • Miejsce do przechowywania pościeli umieszczone bezpośrednio pod materacem. Luk pościelowy może znacząco zwiększyć naszą ilość miejsca do przechowywania, tym bardziej, że miejsce pod materacem zawsze pozostaje puste- warto wybrać więc łóżko, w przypadku którego można je dodatkowo wykorzystać. Pojemniki na pościel mogą przyjmować formę kilku szuflad ułożonych w rzędach, ale zdarza się też jedna, większa szuflada, do której można włożyć zarówno poduszki jak i kołdry.
  • Wezgłowie łóżka- jest to ważny element, gdyż bardzo często chcielibyśmy mieć możliwość nie tylko spania w naszym łóżku, ale i komfortowego odpoczywania w pozycji pół-leżącej, np. czytając książkę. Miękki i wygodny zagłówek bardzo w tym pomaga i sprawia, że po prostu odpoczywa się nam lepiej. Ciekawym pomysłem są tapicerowane zagłówki, które już na pierwszy rzut oka wyglądają na bardzo wygodne.

Leave a comment