Kompresor w domu — usprawnij swoją pracę

Kompresor to szczególnie przydatne narzędzie, nie tylko dla gałęzi przemysłu, ale także dla gospodarstw domowych. Wszechstronne zastosowanie sprężarek pozwala na ich wykorzystanie w wielu sytuacjach. Jakie zalety niesie ze sobą kompresor?

Kompresor powietrza — co to jest?

Kompresor powietrza jest niczym innym jak urządzeniem pozwalającym na zwiększenie ciśnienia określonego gazu czy też wymuszającym jego obieg. Warto pamiętać, że nie każdą sprężarkę można określić kompresorem. Dostępne są wielu wariantach, a ich ogólny sposób działania jest do siebie podobny. Otrzymanie właściwego efektu zależy od zassania odpowiednie ilości powietrza, którego ciśnienie zostaje podwyższone do ustalonych parametrów. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem takiego urządzenia, najpierw sprawdź ofertę kompresorów, aby wybrać ten odpowiadający potrzebom wnętrza i czynności, w jakich ma pomagać.

Rodzaje kompresorów powietrza

Obecnie na rynku spotkamy się z dwoma kategoriami tych urządzeń. Pierwszy z nich to kompresory olejowe, w których tłok musi być smarowany określonymi środkami olejowymi, aby zniwelować tarcie w trakcie pracy. Ponadto wymaga on częstej konserwacji ze względu na mniej wytrzymałe tworzywo. Ich największą zaletą jest duża moc i wydajność, częściowo przyczyniają się do tego duże zbiorniki na powietrze. Drugim typem są kompresory bezolejowe, które wykonuje się ze specjalnego tworzywa o niskim współczynniku tarcia. To powoduje, że są one bardziej odporne na zużycie, co wiążą się z rzadszą i mniej wymagającą konserwacją. Niestety nie odznaczają się dużą pojemnością, co ogranicza ich wykorzystanie w niektórych dziedzinach życia.

Gdzie można z nich korzystać?

Kompresory powietrza znajdują zastosowanie w wielu miejscach, nie tylko w zakładach przemysłowych. Sprężarki można znaleźć:

  • w warsztatach samochodowych;
  • w zakładach wulkanizacyjnych;
  • w gabinetach stomatologicznych;
  • na stacjach benzynowych;
  • na budowach.

Do czego się przydają? Przykładowo u dentysty spotkamy się z unitami stomatologicznymi, które właśnie są zasilane przez kompresory. Inną funkcję pełnią w miejscach przeznaczonych do pompowania opon w samochodzie. Sprężone powietrze łatwiej i szybciej jest wpuścić do opony i powstrzymać je przed ujściem. Można to zaobserwować na przykładzie ręcznej pompki do roweru, w której za pomocą tłoka zwiększamy ciśnienie powietrza, aby wypuścić je z większą prędkością i w większej ilości za jednym razem.

Kompresor powietrza w domu

W domu zarówno na etapie budowy, jak i w późniejszych lata pojawia się wiele prac wymagających urządzenia sprężającego powietrze. Jego brak może wiązać się dodatkowymi kosztami, czy telefonami do fachowców, którzy owe narzędzie mają w swoim wyposażeniu. Nie raz zdarzy się, że konieczne będzie napompowanie opon czy przedmuchanie części w celu ich oczyszczenia. Kompresory znajdują swoje zastosowanie także w malowaniu wnętrz oraz lakierowaniu drewnianych i metalowych powierzchni.

Leave a comment