Kompresor do przydomowego garażu? Sprawdź, jaki wybrać

Solidna i funkcjonalna sprężarka, to coś, czego nie może zabraknąć w żadnym przydomowym garażu. Takie urządzenie może okazać się niezwykle przydatne, gdy już odkryjemy wszystkie rozwiązania, jakie nam oferuje. Dowiedz się, jak wybrać dobry kompresor, aby cieszyć się satysfakcjonującą pracą ze sprężonym powietrzem.

Czym jest kompresor powietrza?

Kompresory powietrza nazywane również sprężarkami to urządzenia służące do zwiększania ciśnienie zasysanego powietrza. Tym samym konwersują one energię. Proces ten opiera się na zastosowaniu energii elektrycznej do zasilenia silnika napędzającego blok sprężarkowy. W następnym kroku energia ta przenosi się na sprężony gaz w wyniku przemiany termodynamicznej. Ze względu na stosunkowo intensywny proces tej przemiany, każda sprężarka powinna być wyposażona również w układ chłodzenia, który będzie zapobiegał przegrzewaniu. Warto wiedzieć, że nie istnieje jeden typ sprężarki powietrza. Możemy je podzielić ze względu na typ bloku sprężarkowego, np. tłokowy czy ze względu na pojemność, np. kompresor 100l.

Rodzaje kompresorów powietrza

Główny podział kompresorów powietrza wynika właśnie z zastosowanego bloku sprężającego. Najczęściej spotkamy się ze sprężarkami tłokowymi, które określane są jako małe urządzenia o średniej wydajności. Wykorzystuje się je w miejscach mniej sterylnych, gdzie zanieczyszczenia nie będą większym problem, przykładowo w zakładach motoryzacyjnych. Dodatkowo charakteryzują się one wysokim poziomem głośności, więc na dłuższą metę korzystanie z nich okazuje się uciążliwe. Drugim rodzajem są sprężarki śrubowe, które odznaczają się wyższą kulturą pracy. To urządzenia ciche, wytrzymałe, a co najlepsze energooszczędne. Poradzą sobie w trudnych warunkach i nie generują tak mocno zanieczyszczonego powietrza. Dodatkowo mogą one służyć jako nadprogramowe źródło ciepła, co jest niezwykle korzystne w garażu w sezonie zimowym.

Sprężarka – do czego służy?

Sprężarka zwiększa ciśnienie powietrza, które później napędza różnego typu urządzenia wykorzystywane w przydomowym garażu. Przykładowo kompresor przyda nam się, gdy potrzebujemy szybko i sprawnie:

  • napompować opony samochodowe czy rowerowe;
  • oczyścić urządzenia lub części;
  • posłużyć się narzędziami pneumatycznymi;
  • polakierować powierzchnie.

Tym samym możemy wykonywać wszelkie czynności takie jak szlifowanie, pompowanie czy malowanie w znacznie krótszym czasie i dodatkowo nie będzie wiązało się to z późniejszym zmęczeniem, niż gdybyśmy robili wszystko ręcznie.

Jaki kompresor powietrza wybrać?

Rodzaj kompresora i jego parametry powinniśmy dostosować do częstotliwości, z jaką będziemy go wykorzystywać i typem urządzeń, które będą nim zasilane. Pomoże nam one we wszelkich pracach konserwacyjnych, montażowych czy tapicerskich w domu, ponadto warto wziąć pod uwagę podstawowe działania naprawcze w garażu. Z tego powodu dobrze, aby był on w miarę możliwości mobilny, natomiast jego pojemność powinna mieścić się zakresie od 50 do 100l.

Leave a comment