Jakie sterowanie możemy zastosować do poszczególnych modeli kominków?

Należy wiedzieć, że w tradycyjnych wkładach kominkowych, tych opalanych drewnem, sterowanie procesem spalania ogranicza się do odpowiedniego ustawienia dopływu zimnego powietrza do komory spalania. Nie ma cienia wątpliwości, że dobre, ekologiczne oraz ekonomiczne spalanie w dużej mierze zależy od jakości opału.

Natomiast warto pamiętać o tym, że istotna jest też budowa urządzenia i zastosowanie znajdujące się wewnątrz wkładu. Obecnie na rynku są dostępne produkty: z manualną kontrolą procesu spalania oraz w pełni zautomatyzowane. Należy wiedzieć, że tymi pierwszymi sterujemy dźwignią regulacji, zwiększając lub zmniejszając w ten sposób dopływ powietrza do spalania. Znowu ten drugie sterowane są za pomocą automatycznego sterownika, który w pełni decyduje o całym procesie spalania.

Wszystkie informacje wyświetlane są na ekranie dotykowym systemu, jak też w urządzeniu mobilnym z zainstalowaną odpowiednią aplikacją. I możemy tutaj wyróżnić:

Biokominki – należy wiedzieć, że występują zarówno w wersji zapalnej manualnie, jak i automatycznie za pomocą pilota. Zalecane są szczególnie do pomieszczeń, w których nie mamy możliwości odprowadzania spalin do komina. Warto jednak pamiętać o tym, że bioetanol jest substancją łatwopalną i trzeba wtedy wybierać takie urządzenia, które posiadają odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa nie tylko na sam palnik, ale też na zbiornik i system, który odpowiada za spalanie paliwa. Warto dodać, że w biokominkach oferowanych przez wielu producentów, nawet po wywróceniu urządzenia paliwo pozostanie w zbiorniku, a produkt zatrzyma proces spalania.

Kominki gazowe – należy wiedzieć, że są urządzeniami w pełni zautomatyzowanymi, co oznacza, że wysokość płomienia jest ustawiana za pomocą dołączonego pilota, a w przypadku niektórych urządzeń także za pomocą smartfona (na przykład kominki DRU). W tych produktach istotna jest jakość płomienia, który powinien być zbliżony wyglądem to tradycyjnego ognia. Jednak pamiętajmy, że sam kominek musi być nie tylko efektowny, ale również efektywny, żeby w najbardziej ekonomiczny sposób wykorzystać jego walory.

Leave a comment