Jakich narzędzi do obróbki metalu użyć?

Do obróbki metalu, która sama w sobie jest złożonym procesem, wymagane są specjalne narzędzia i maszyny. Zróżnicowane ze względu na rodzaj obróbki, mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć wymagane prace w zakładzie lub warsztacie.

Wiertarki do metalu

Konstrukcja wiertarki do metalu musi być solidna, aby maszyna była w stanie pracować pod dużym obciążeniem. Odpowiednia moc wiertarki pozwala na wydajną i komfortową pracę. Najpopularniejszymi wiertarkami do metalu są wiertarki stołowe, które ze względu na swoją stabilną budowę, są przeznaczone do precyzyjnej i wielogodzinnej pracy przy obróbce metalu w profesjonalnych zakładach. Istnieją również modele o mniejszej mocy, które sprawdzą się w domowym warsztacie.

Szliferki do metalu

Do szlifowania metalowych przedmiotów możemy wykorzystać szlifierki:

  • kątowe:  służą głównie do szlifowania i przecinania twardych powierzchni, takich jak metal. Dzięki szlifierkom kątowym uzyskamy gładką powierzchnię. Doskonale sprawdzają się także do oczyszczania metalu z rdzy.
  • szlifierki do płaszczyzn: to profesjonalne maszyny wykorzystywane do masowej produkcji, które precyzyjnie szlifują metalowy materiał z pomocą narzędzi ściernych do płaszczyzn. Te maszyny wprawiają w ruch narzędzie i obrabiany materiał, dzięki czemu są w stanie pozbyć się wszelkich nierówności z metalowych płaszczyzn.
  • szlifierki typu delta (odmiana oscylacyjnych): mają trójkątną stopę, która umożliwia dokładne szlifowanie niedużych powierzchni, narożników, wąskich szczelin i zaokrąglonych elementów.
  • szlifierki mimośrodowe: to uniwersalne szlifierki, które mogą służyć do szlifowania i polerowania powierzchni metalu.

Szlifierki dobrej jakości od sprawdzonych producentów można kupić w sklepie internetowym JP-Tech – https://jptech-maszyny.pl/szlifierki-do-metalu.

Frezarki do metalu

Frezowanie nadaje metalowym powierzchniom odpowiedniego kształtu poprzez skrawanie metalu. Dostępne są modele do użytku standardowego, ale także profesjonalne frezarki w pełni zautomatyzowanej technologii, którą wykorzystuje się na produkcji.

Piły taśmowe

Piła taśmowa umożliwia łatwe profilowanie metalu dzięki przecinaniu go w odpowiednich miejscach. Są zazwyczaj bardzo precyzyjne i posiadają odpowiednie zabezpieczenia antywibracyjne, dzięki czemu nie musimy się martwić niedokładnym cięciem. Piły taśmowe są łatwe w obsłudze, dlatego sprawdzą się zarówno w profesjonalnym zakładzie, jak i w przydomowym warsztacie.

Tokarki do metalu

Toczenie blachy polega na formatowaniu jej powierzchni, poprzez odkrawanie kolejnych warstw obrabianego przez nią materiału. Obrabiany metalowy materiał zostaje poddany ruchowi obrotowemu, a nóż tokarski jest narzędziem obrabiającym.Toczenie metalu pozwala nadać mu odpowiedni kształt i wymiary.

Jak widać, narzędzi do obróbki metalu jest kilka i każda odgrywa istotną rolę podczas jego obróbki. Co prawda, maszyn znajdzie się znacznie więcej, jednak te stanowią podstawę wyposażenia profesjonalnego zakładu obróbki drewna.

Leave a comment