Jaki grunt sprawdzi się najlepiej pod powłoki malarskie?

Nawet najwyższej jakości powłoka malarska nie spełni swojego zadania bez odpowiedniego przygotowania ściany przed jej malowaniem, dlatego obróbce wykańczającej ścian warto poświecić nieco więcej uwagi. Najbardziej istotnym etapem przygotowania ścian przed nałożeniem farby okazuje się jej gruntowanie, które pozwala na stworzenie podkładu pod farbę stanowiącego spójną i jednolitą powłokę. Jaki grunt sprawdzi się najlepiej pod powłoki malarskie? Podpowiadamy!

Grunt pod powłokę malarską – czym jest?

Preparaty gruntujące i farby podkładowe to specjalistyczne produkty zaliczane do grupy chemii budowlanej, których zastosowanie pozwala na ustabilizowanie oraz zmniejszenie chłonności podłoża, a także zwiększenie przyczepności danej powierzchni. Zaaplikowanie preparatów gruntujących umożliwia, więc odpowiednie przygotowanie podłoża pod nakładanie tynków cienkowarstwowych i powłok malarskich.

Jaki grunt pod powłokę malarską wybrać?

Preparaty gruntujące pozwalają na przygotowanie podłoża do realizacji prac wykończeniowych lub remontowych. Jednak chcąc uzyskać najlepsze parametry techniczne nakładanej powłoki oraz cieszyć się innymi korzyściami, jakie niesie za sobą gruntowanie powierzchni ścian, należy zadbać o stosowanie gruntów zgodnie z wymaganiami technicznymi realizowanego projektu. Do najważniejszych aspektów, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru najlepszego gruntu pod powłoki malarskie, zalicza się aspekty, takie jak:

  • Rodzaj powierzchni

Podstawową kwestią podczas wyboru preparatu gruntującego jest dostosowanie danego produktu do wymagań stawianych przez dane zastosowanie. Właściwie dobrany specyfik będzie dobrze spełniał swoje zadanie i zapewniał doskonałą przyczepność powłoki malarskiej do podłoża.

  • Właściwości materiału wykończeniowego

Właściwy dobór właściwości preparatu gruntujące do wymagań stawianych przez stosowany materiału wykończeniowy jest kluczowe dla zagwarantowania ich właściwego współdziałania. Pozwala to uzyskanie zadowalającego efektu przeprowadzonych prac budowlanych.

· Cechy preparatu gruntującego

Istotne dla uzyskania wysokich właściwości powłoki malarskiej jest sięgnięcie po preparat gruntujący posiadający odpowiednie cechy, takie jak odpowiedni czas stygnięcia i wydajność preparatu przekładające się na sprawną realizację danego zlecenia.

  • Panujący we wnętrzu klimat

Nie bez znaczenia okazują się warunki eksploatacji gruntu i nałożonej powłoki malarskiej, które wpływają na zachowanie się preparatów w trakcie eksploatacji.

Rodzaje preparatów gruntujących — jaki grunt stosować?

W zależności od wymagań stawianych przez dany budynek i jego otoczenie możliwe jest zdecydowanie się na różnorodne produkty dostępne na rynku, które dedykowane są do określonych zastosowań. Wśród nich największą popularnością cieszą się preparaty gruntujące dostosowane pod wytyczne stawiane przez określone materiały wykończeniowe, takie jak grunty pod produkty silikonowe, grunty pod produkty mineralne, grunty pod produkty akrylowe, grunty pod produkty polikrzemianowe, grunty pod produkty krzemianowe czy grunty pod produkty silikatowo-silikonowo.

Leave a comment