Jak wybrać żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane są nieodzownym atrybutem nowoczesnych okien, ponieważ wyglądają stylowo i estetycznie. Drewno pięknie łączy się z niemal każdym rodzajem wnętrza. Wygląda harmonijnie, gdy dom jest urządzony w stylu eko. Drewno idealnie nadaje się również do dekorowania wanny, werandy lub domu gościnnego.

Zalety żaluzji drewnianych

Decydując się na montaż w swoim domu żaluzji drewnianych (jak np. tych z oferty firmy Winrol – www.winrol.com.pl/produkt/zaluzje-drewniane), warto najpierw przyjrzeć się bliżej zaletom produktu. Do zalet żaluzji drewnianych należą:

  • Doskonały wygląd;
  • Dobra ochrona okien przed intruzami;
  • Doskonała ochrona przed słońcem;
  • Absolutne bezpieczeństwo zdrowotne;
  • Doskonała kompatybilność z każdą aranżacją;
  • Szybkie i łatwe do czyszczenia.

Podstawowe rodzaje żaluzji drewnianych

Mimo że wszystkie rolety mają jeden cel — ochronę pomieszczenia przed promieniami UV, mają kilka odmian. Dziś wyróżnia się 3 rodzaje żaluzji:

  • Żaluzje drewniane poziome. Wykonane są z wąskich listewek z drewna lub lameli połączonych ze sobą liną, lub tkaniną. Produkty wykonane przy użyciu tkanin wyglądają zgrabniej. Dużą zaletą takich produktów jest możliwość ich bezpośredniego mocowania do okna. Pozwala to zaoszczędzić sporo miejsca w pomieszczeniu. Na oknie dachowym najlepiej wyglądają żaluzje poziome, ponieważ można je szczelnie dopasować do okna, nawet pod kątem. 
  • Żaluzje pionowe. Są one wykonane z szerokich listew i są wykorzystywane w stylach projektowych, takich jak etnograficzny, orientalny, marokański i country. Pamiętajmy, że są one nieco ciężkie i najlepiej sprawdzą się w salonach lub biurach. Żaluzje pionowe drewniane można dobrze połączyć z większością firan i zasłon.
  • Żaluzje rzymskie. Jako materiał stosuje się paski sprasowanego bambusa. Produkty te świetnie się prezentują, dlatego mogą być stosowane w takich pomieszczeniach jak salon czy kuchnia.

Zastosowanie żaluzji drewnianych we wnętrzach

Konstrukcje drewniane są z powodzeniem wykorzystywane do podziału na strefy. Jeśli chcesz urządzić pomieszczenie w jasnych kolorach, zaleca się produkt wykonany z białego drewna. W przeciwieństwie do plastiku nie blaknie na słońcu, takie rolety mogą być produkowane do 2 metrów szerokości. Jeśli chodzi o materiał na takie żaluzje, zazwyczaj są to różne rodzaje drewna egzotycznego, np. bambus.

Drewno bardzo dobrze poddaje się malowaniu i lakierowaniu, więc można je dobrać do niemal każdego wnętrza. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość samodzielnego malowania żaluzji różnymi kolorami. Najbardziej szykownie będzie, jeśli wybrać żaluzje z listwami o różnych odcieniach z różnych gatunków drewna. W rezultacie uzyskasz bardzo interesujący efekt optyczny bez użycia farby. Drewniane listwy w różnych odcieniach tworzą oryginalny efekt wizualny.

Należy pamiętać, że przemysł produkuje żaluzje nie tylko z drewna, ale także z tworzywa sztucznego, które w pełni go imituje. Takie „drewniane” żaluzje świetnie wyglądają, nie boją się gnicia i wilgoci, dzięki czemu można je bezpiecznie umieścić w kuchni. Takie rolety nie zbierają kurzu i mają właściwości antystatyczne. W rezultacie otrzymujemy niemal idealny produkt do pomieszczeń gospodarczych.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Leave a comment