Jak urządzić maleńki balkon?

Nawet najmniejszy balkonik może stać się źródłem radości i tworzyć namiastkę ogródka. To nieocenione szczególnie w letnie, upalne wieczory. Wszystko jest kwestią prawidłowego zagospodarowania przestrzeni i to w każdym dostępnym centymetrze. A pomysły mogą być naprawdę niezwykłe.

Wertykalny układ roślin

Czy ktoś stanowczo stwierdził, że kwiaty potrzebują wielkich skrzyń i dużych donic? Nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko prawidłowe dobranie zieleni. Doskonałym pomysłem zagospodarowania ściany są bluszcze. Nie mają wielkich wymagań, mogą mieć stosunkowo wąskie donice, a szczególnie te zwyczajne przez lata będą nas cieszyć bujną zielenią liści. Tyle tylko, że stosunkowo długo rosną i nie kwitną. Warto, aby tworzyły tło dla innych powojników czy klematisu. Te ucieszą nas kwiatami, a wystarczy im podpora ze zwykłej kratki. Doskonałym pomysłem są zawieszane donice. Jeśli podepniemy je do sufitu, na odpowiedniej wysokości, która pozwoli na swobodne podlewanie roślin nie zajmą nam wiele miejsca. Pięknie będą w nich wyglądać zwieszające się kaskadowo surfinie.

Skrzynki zewnętrzne

Doskonałym pomysłem jest zagospodarowanie zewnętrznej powierzchni barierki balkonu. Wystarczy wyposażyć ja w stabilne podpory, które będą uchwytami na skrzynki zewnętrzne. Dostępne są w sprzedaży odrębnie, ale warto je dodatkowo dokręcić lub zlecić ich wykonanie ślusarzowi. Ważne, aby były solidne i nie narażały przechodniów na niebezpieczeństwo. Nie zajmą nawet centymetra dostępnej przestrzeni, a my zyskamy miejsce, aby posadzić pelargonie, lobelie czy petunie.

Parapet

To idealne miejsce na domowy zielnik. Na słonecznym parapecie warto postawić na zioła w stylu włoskim. Bazylia czy oregano ucieszą nas aromatem i wzbogaca naszą kuchnię. Niektóre odmiany, rozmaryn czy laur rosną w formie maleńkich krzaczków, a nawet drzewek, urodą przypominając bonsai. Jeśli na naszym parapecie jest więcej cienia, zdecydujmy się na rodzime gatunki. Natka pietruszki, szczypior, selery przydadzą się nam na pewno, a przy tym ten zapach…

Meble

Niestety na małym balkonie nie zmieści nam się zbyt dużo mebli. W dodatku te dostępne w sprzedaży mogą być nieco zbyt wielkie. Wystarczy jednak odrobina kreatywności, paleta czy kilka desek dociętych na wymiar w dowolnym markecie budowlanym, abyśmy sami wybudowali konstrukcję siedziska. Kilka kolorowych poduszek, świece i latarenki i zaciszny kącik będzie gotowy.

Leave a comment