Panele to czysta energia, która szczęśliwie zaczyna być coraz bardziej popularna także wśród prywatnych użytkowników. Sprzyja temu rosnąca świadomość ekologiczna, dopłaty, a także reklama firm instalacyjnych, które polecają je jako zupełnie bezobsługowe. To ostatnie stwierdzenie nie do końca zgodne jest z prawdą. Panele wymagają określonej troski.
Właściwy montaż
Panele powinny być zamontowane na dachu pod odpowiednim kątem, od strony południowej i w miejscu niezacienionym. Tymi sprawami zajmuje się firma, która projektuje i dokonuje montażu instalacji. Musisz jednak wiedzieć, że na efektywność instalacji ma bardzo duży wpływ czystość paneli, a te, jak wszystko inne po prostu się brudzą. Tyle że w tym konkretnym przypadku brudne panele to o ponad 15% obniżona efektywność. Tempo zabrudzeń zależy od wielu czynników, ale najbardziej szkodliwe są osady z drzew i roślin dlatego, jeśli nasz dom położony jest w lesie, powinniśmy systematycznie dokonywać przeglądu stanu zabrudzenia.
Jak często czyścić panele?
Czyszczenie paneli powinno odbywać się przynajmniej raz w roku, choć warto, aby odbyło się dwa razy. Pierwsze powinno być wiosną, tak aby usunąć resztki po opadach śniegu i zacieki. Kolejne warto zrobić po zakończeniu jesieni. To z kolei jest potrzebne, aby sprzątnąć liście czy resztki gałęzi. Trzeba pamiętać, aby nie myć modułów w środku dnia. Wczesny ranek albo wieczór będą zdecydowanie lepsze, aby nie schłodzić paneli zbyt gwałtownie.
Jak myć?
Pierwsze mycie paneli warto zlecić profesjonalnej firmie, która ma odpowiedni sprzęt i środki chemiczne. Z kolejnym, gdy dobrze przyjrzymy się pracy ekipy, powinniśmy dać sobie radę sami. Trzeba pamiętać, że nie wolno używać żadnych silnych detergentów, bo mogą one wejść w reakcję z częściami delikatnej instalacji fotowoltaicznej. Najlepsze do tego celu są delikatne, nieścieralne mydła, płyn do mycia szyb, ocet oraz woda. Nie wolno także używać mocno ścierających, ostrych szczotek czy gąbek, a raczej tych delikatniejsze, wykonane z nylonu. Nawet jeśli dotychczas myliśmy dach z mchu i innych pozostałości roślinnych przy pomocy myjki ciśnieniowej, gdy tylko zamontujemy panele, musimy z tego zrezygnować. Ciśnienie może wpłynąć na rozszczelnienie połączeń pomiędzy modułami.