Czy masz plamy lub mech na kostce brukowej? Można go po prostu wyczyścić lub zmyć. Nowo ułożona kostka brukowa jest ozdobą posiadłości, ale nie jest już tak piękny, gdy mat kilka lat. Wtedy na kostce brukowej pojawia się mech i wycieki paliwa. Na szczęście można coś zrobić z tym problemem.
Piasek i kruszenie.
Kiedy śnieg topnieje w części wiosennej, na kostce brukowej często pozostaje się piasek i kamyki. Najlepiej jest wyczyścić utwardzoną powierzchnię wodą i szczotką. Takie czyszczenie można również wykonać kilka lub trzy razy w ciągu sezonu, aby usunąć nagromadzony piasek, zanieczyszczenia i liście.
Zachowaj ostrożność podczas używania myjek wysokociśnieniowych na kamieniach. W przypadku użycia silnych strumieni wody istnieje ryzyko spłukania części zaprawy i zmiany struktury samych kamieni.
Glony i torfowiska.
Glony i mech nie uszkadzają kamienia, ale mogą powodować śliskość powierzchni podczas chodzenia. Glony i mech rosną w wilgotnych i zacienionych miejscach, a mech i glony na pokładzie skalnym mogą być spowodowane brakiem lub złym podłożem. Aby zapobiec jego nawrotowi, spróbuj poprawić podłoże lub przyciąć roślinność, która wyłącza światło słoneczne.
Jeśli glony i mech nie znikną po wysuszeniu, można je usunąć trucizną roślinną np. chlorem rozcieńczonym 1: 1 lub innym preparatem do tego celu. Zawsze pamiętaj o zlaniu wodą przed i po. Należy pamiętać, że środki zawierające siarczan żelaza mogą powodować plamy rdzy na kamieniach. Zielone glony można również usunąć, szczotkując odsłonięty punkt stalową szczotką.
Chwasty.
Chwasty między kamieniami są nie tylko brzydkie, ale mogą też niekorzystny wpływ na ułożoną kostkę brukową. Niektóre rodzaje chwastów mogą mieć tak dużą moc, że mogą przesuwać kostkę, jeśli pozwoli się im na ich rozwój. Łatwym sposobem zapobiegania chwastom jest regularne uzupełnianie przestrzeni między kostkami, aby zapobiec powstawaniu wnęk, w których mogą kiełkować chwasty. W tym celu można kupić piasek hamujący wzrost chwastów.
Po zapuszczeniu korzeni chwasty można usuwać termicznie, to znaczy za pomocą ciepła lub zimna, za pomocą płomienia gazowego, pary lub wrzącej wody, którą wylewa się na chwasty. To niszczy ścianę komórkową i roślina umiera. W niektórych przypadkach można chwasty również usunąć przez szczotkowanie, spłukiwanie lub dobre, staromodne wyrywanie.
Nie zaleca się stosowania herbicydów ze względu na stres środowiskowy, ale kwas octowy może być przyjazną dla środowiska alternatywą. Do zwalczania używasz około ćwierć litra 12 procent kwasu octowego na metr kwadratowy, a zabieg należy powtarzać cztery do pięciu razy w sezonie.
Powłoka wapienna.
Powłoka wapienna jest naturalną częścią kostki brukowej. Opady wapienne zwykle zanikają stosunkowo szybko, tj. rok lub dwa z powodu kwaśnego deszczu oraz używania opon i butów. Dlatego w bardzo szczególnych przypadkach obszar można dobrze polać przed szczotkowaniem 5% roztworem kwasu solnego, a następnie dokładnie spłukać wodą. Należy pamiętać, że należy odczekać co najmniej rok po ułożeniu kostki brukowej przed zastosowaniem kwasu chlorowodorowego, aby zapobiec wypaleniu się powłoki wapiennej. Lepiej jest również wykonywać zabiegi preparatem o niższym stężeniu dwa razy, niż raz o stężeniu wysokim.
Wycieki ropy.
Olej nie niszczy betonu, ale kostka brukowa nie nie wygląda wtedy estetycznie. Świeże plamy można usunąć porowatym papierem lub chłonnym proszkiem. Takie absorbenty można kupić w sklepach z chemią gospodarczą. Jeśli jednak olej pozostanie na dłużej, tłuszczowe substancje zawarte w oleju wnikną w kamień. W takich przypadkach najłatwiej jest wymienić kamień lub kamienie, które mają plamy po oleju.
Podczas wymiany kamienia nowy kamień najczęściej będzie miał inny kolor niż reszta. Aby zapobiec wyróżnianiu się nowego kamienia jako miejsca urody, możesz go zastąpić kamieniem z bardziej ukrytego miejsca, np. spod krzaka i połóż nowy kamień tam, gdzie wziąłeś stary. Jeśli wszystkie kamienie są jednakowo widoczne, możesz spróbować wypalić kamień, myjąc go słodką wodą.
Plamy z gumy do żucia.
Spróbuj zeskrobać gumę. Jeśli to nie zadziała, możesz namoczyć gumę do żucia w chloroformie lub oczyszczonej benzynie. Guma do żucia staje się chrupiąca i delikatna na zimno. Dlatego łatwiej jest go usunąć późną jesienią, gdy jest mroźno i zanim nadejdzie śnieg.