Handel nieruchomościami, a kwestie podatkowe

Handel nieruchomościami w dalszym ciągu cieszy się sporą popularnością. Z tego względu można w bardzo łatwy sposób stwierdzić, że inwestowanie w domy czy też mieszkania jest jedną z najlepszych form zarabiania nie małych pieniędzy. Jednak, jeśli chcemy tym zajęciem trudnić się na poważnie musimy dobrze orientować się w kwestiach podatkowych. O czym zatem warto wiedzieć rozpoczynając handel nieruchomościami?

Jak wygląda współczesny handel nieruchomościami?

Współczesny handel nieruchomościami przedstawia się w różnorodny sposób. Głównie tym zajęciem trudnią się profesjonalne firmy, których zasięg sięga nawet poza granice naszego kraju. Niewątpliwie ta branża jest bardzo interesująca, przynosi za sobą sporo korzyści, jednak warto w dalszym ciągu pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku – zwłaszcza, gdy stawiamy pierwsze kroki w tej dziedzinie.

W skład nowoczesnego handlu nieruchomościami wchodzi również wynajem krótko i długoterminowy lokali użytkowych, a także profesjonalna sprzedaż, które opierają się na:

  • fipping – polega na kupnie mieszkania, przeprowadzeniu remontu, a następnie na wystawieniu na sprzedaż.
  • Home staging – polega na przygotowaniu mieszkania na sprzedaż w taki sposób, aby jego atrakcyjność i oczywiście cena wzrosła.

Handel nieruchomościami w oparciu o działalność gospodarczą

Sprzedając posiadane nieruchomości w oparciu o działalność gospodarczą możemy skorzystać z ulgi podatkowej. Poniżej przedstawiamy przepisy, które to regulują.

– art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – gdzie zawarta jest informacja, że jednym z przychodów może być odpłatne zbycie nieruchomości lub części udziału w niej, spółdzielczego lokalu mieszkalnego, prawa wieczystego użytkowania gruntów, a także innych rzeczy, które wchodzą w pojęcie nieruchomości.

Dzięki temu mamy prawo do zwolnienia z podatku. Należy jednak pamiętać, że jeśli sprzedamy nieruchomość przed okresem 5 lat w innych celach niż do prowadzenia działalności będzie trzeba ten podatek uiścić.

Leave a comment