Wzrost cen mieszkań to już stały trend. Nie ma znaczenia, czy mowa o nowych nieruchomościach, czy tych z rynku wtórnego. Tendencje zwyżkowe nie są dziełem przypadku. Wpływ na taką sytuację ma wiele czynników. Dlaczego zatem ceny mieszkań w polskich miastach od lat są w tendencji zwyżkowej? Czy jest, choć cień szansy, że średnie ceny nieruchomości zaczną spadać?
Kurczące się zasoby ziemi
Miasta nie są z gumy, a prowadzone przez lata inwestycje budowlane, powstające nowe osiedla sprawiły, że ilość gruntów pod budownictwo mieszkaniowe znacznie się skurczyła. Dochodzi zatem do sytuacji, że niektórzy deweloperzy są zmuszeni sięgać do swoich banków ziemi. Mniejsze ilości ziemi pod nowe inwestycje powoduje również to, że każdy kawałek gruntu wystawiany do sprzedaży osiąga zawrotne ceny. Z tych powodów trudno oczekiwać, aby cena metra kwadratowego mieszkania pikowała w dół.
Pracownik budowlany pilnie poszukiwany
Nie da się ukryć, że inwestorzy borykają się z problemem braku pracowników. W zasadzie dotyczy to obecnie wielu branż w naszym kraju. Jednak w budownictwie jest to dość widoczne, przez co inwestycje budowlane przedłużają się w czasie. Sytuacja, kiedy pracownik jest na wagę złota, sprawia również, że pensje rosną dynamicznie. Wszystko to przekłada się oczywiście na końcowe ceny nowych mieszkań.
Rosnące ceny materiałów budowlanych
Budujący muszą ponosić wyższe koszty zakupu materiałów budowlanych. Praktycznie cena każdego materiału wzrasta, a dodatkowo należy wspomnieć, że zdarzały się już sytuację, że konieczne było oczekiwanie na dostawy konkretnych elementów, niezbędnych do budowy.
Zakup mieszkania jako inwestycja
Zjawisko dość powszechne w największych polskich miastach. W ostatnich latach pojawiła się wiele osób, które kupują mieszkania pod wynajem. Z czego taki trend wynika? Mianowicie posiadanie pieniędzy na lokacie jest nieopłacalne. Kupno lokum pod wynajem gwarantuje nawet 3, 4 razy więcej zysków, niż gotówka trzymana w banku.
Znakomita sytuacja na rynku pracy w dużych miastach
Od wielu lat widoczne jest zjawisko migracji ludności do największych ośrodków miejskich. Wynika to oczywiście z faktu, że rynek pracy w największych miastach jest niezwykle atrakcyjny. Dodatkowo możliwość zamieszkania w dużym mieście daje większe możliwości, perspektywy.
Czy możliwa jest sytuacja, z uwagi na powyższe, że ceny mieszkań zaczną spadać? Trudno wyrokować, szczególnie kiedy w Polsce utrzymuje się stałe zapotrzebowanie na nieruchomości mieszkalne. Nasz rynek jest cały czas w tej kwestii niezaspokojony, popyt znacznie przewyższa podaż. Niektórzy z ekspertów wspominają, że pewne zmiany w prawie mogą odwrócić trendy wzrostowe. Wskazuje się tutaj np. możliwość odrolnienia gruntów w granicach miast, czy też nowe przepisy dotyczące wynajmu krótkoterminowego. Czy to jednak okaże się remedium na wysokie koszty zakupu mieszkania?