Czym jest okładzina kompozytowa i dlaczego warto w nią zainwestować?

Okładziny to termin oznaczający elementy, które są mocowane do konstrukcji budynku, tworząc niekonstrukcyjne powierzchnie zewnętrzne. Chociaż okładziny kompozytowe są na ogół mocowane do konstrukcji budynku, zazwyczaj nie przyczyniają się do zwiększenia jego stabilności, mogą jednak odgrywać rolę konstrukcyjną, przenosząc obciążenia wiatrem i uderzeniami.

Obciążenie wiatrem może powodować dodatni i ujemny efekt ciśnieniowy na powierzchni budynku, a okładziny muszą charakteryzować się wystarczającą wytrzymałością integralną, aby wytrzymać obciążenie oraz zamocowanie okładzin do budynku.

Dlaczego deska elewacyjna kompozytowa?

Okładziny pełnią kilka funkcji: mają za zadanie chronić zewnętrzne ściany konstrukcyjne przed działaniem czynników atmosferycznych, mogą stanowić warstwę izolacyjną oraz poprawiają wygląd wizualny budynku, przekształcając nawet najbardziej niepozorne przestrzenie zewnętrzne.

Deska elewacyjna kompozytowa może być zawieszona na wewnętrznej powłoce budynku i nie musi być samonośna, musi jedynie chronić przed warunkami atmosferycznymi.

Dlaczego warto stosować okładziny kompozytowe?

Grubość okładzin kompozytowych zapewnia również wyższy poziom izolacji w budynku, nie tylko pod względem ciepła, ale również hałasu zewnętrznego. W ciągu całego roku dodatkowa powłoka na budynku ułatwi regulację temperatury i ostatecznie doprowadzi do obniżenia rachunków za energię. Instalując okładziny kompozytowe na budynku, dodajemy również dodatkową warstwę ochronną, która będzie działać jak powłoka osłaniająca znajdującą się pod nią konstrukcję.

Kondensacja i wentylacja to kwestie, które należy dokładnie przemyśleć, a deska elewacyjna kompozytowa może pomóc w zapobieganiu powstawania pleśni lub zgnilizny, które mogłyby się rozwinąć bez odpowiedniej wentylacji.

Siding może być również stosowany w celu powstrzymania wilgoci z zewnętrznych źródeł, takich jak deszcz lub śnieg, przed dostaniem się do struktury budynku. Zmiany pogody mogą prowadzić do pękania istniejących materiałów budowlanych, ale obecność okładzin kompozytowych chroni znajdującą się pod nimi konstrukcję.

Prawidłowo zainstalowana, dobrze zaprojektowana deska elewacyjna zapewnia większą trwałość, lepszy wygląd, zminimalizowanie przecieków powietrza, lepszą kontrolę temperatury wewnątrz budynku, większą efektywność energetyczną, niższe koszty kapitałowe i eksploatacyjne oraz niską konserwację.

Gdzie można stosować okładziny kompozytowe?

Z daleka może nie być łatwo zauważyć, że na budynku zamontowano okładziny, ale większość budynków komercyjnych zawiera okładziny w takiej czy innej formie. Można je stosować na każdym budynku o wysokości do 18 m (zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi).

Podczas projektowania budynku lub dodawania okładzin kompozytowych do istniejącego budynku projektanci, lub architekci powinni zwrócić uwagę na szczegóły konstrukcyjne, zwłaszcza wokół okien i drzwi, a także na przenikanie wody i w razie potrzeby zapewnienie odpowiedniego drenażu.

Należy zwrócić uwagę na rozprzestrzenianie się ognia oraz oczywiście na czyszczenie i konserwację.

Deska kompozytowa — jakie są korzyści?

Deska kompozytowa w budownictwie stosowana jest od dziesięcioleci i zapewniają szeroki wybór korzyści dla budynku.

Poniżej przedstawiamy niektóre z wielu zalet, które zapewnia, aby pomóc zrozumieć znaczenie okładzin i dlaczego jest to opcja, która zawsze powinna być brana pod uwagę.

 • Tworzenie kontrolowanego środowiska wewnętrznego
 • Funkcje ochronne i dekoracyjne projektu
 • Ochrona budynku przed warunkami zewnętrznymi
 • Zapewnienie prywatności i bezpieczeństwa
 • Zapobieganie przenoszenia się dźwięku
 • Zapewnienie izolacji termicznej
 • Tworzenie zewnętrznej fasady
 • Zapobieganie rozprzestrzenianiu się ognia
 • Tworzą „szczelną” powłokę budynku
 • Szeroki wybór kolorów
 • Odpowiednie zarówno dla nowych budynków, jak i projektów renowacyjnych
 • Suchy montaż oznacza, że zewnętrzna powłoka jest szybsza w instalacji

Leave a comment