Hale stalowe są budynkami bardzo często wykorzystywanymi przez polski przemysł oraz rolników. Idealnie sprawdzają się zarówno jako miejsca produkcyjne, jak i magazynowe lub warsztatowe. Wykonanie z wytrzymałych materiałów sprawia, że hale stalowe są wyjątkowo wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne oraz obciążenia wynikające z zalegającego śniegu lub naporów wiatru. Zestawienie tego ze stosunkowo niskim kosztem i szybkością wykonania sprawia, że budowa hali stalowej jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem w wielu gałęziach gospodarki. Należy zastanowić się jednak, jak wygląda budowa hali stalowej i jakie są najważniejsze jej etapy?
Projekt dopasowany do branży
Pierwszym etapem jest przygotowanie odpowiedniego projektu budowlanego. Jest to niezmiernie ważne i powinniśmy uwzględnić w tym miejscu wszystkie te aspekty, które będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłego efektywnego wykorzystania hali stalowej. W zależności od zastosowania, hala stalowa może być zarówno bardzo duża powierzchniowo, jak i wysoka, czy niska. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj działalności gospodarczej wykonujemy lub do czego będziemy wykorzystywali nowe powierzchnie. Jeżeli budujemy nowy magazyn, wówczas warto zastanowić się nad odpowiednią wysokością, pozwalającą na zastosowanie regałów wysokiego składowania. Jeżeli natomiast planujemy wykonywać inne czynności produkcyjne, wówczas lepiej budować hale stalowe o niskim stropie. Zapewni to łatwiejsze utrzymanie przyjemnej temperatury w miesiącach zimowych.
Odpowiednie fundamenty
Posiadając projekt, działkę budowlaną oraz stosowane pozwolenia, możemy przystąpić do finalnej budowy hali stalowej. Pierwszym jej etapem jest przygotowanie miejsca pod fundamenty. Jest to niezmiernie ważne, ponieważ na nich opiera się cała konstrukcja hali stalowej. Fundamenty powinny więc zostać wykonane w taki sposób, aby być w stanie wytrzymać obciążenie konstrukcji nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Najlepszym materiałem do budowy fundamentów pod hale stalową jest odpowiednio zbrojony beton. Zapewnia on wysoką wytrzymałość oraz możliwość zachowania swoich właściwości przez wiele lat.
Konstrukcja stalowa i wykończenie
Kolejnym etapem jest budowa szkieletu hali stalowej. Bardzo ważne jest w tym momencie wykonanie zgodnie z projektem, ponieważ uwzględnia on zawsze wszystkie siły, które mogą działać na halę. Są to zarówno siły generowane przez warunki atmosferyczne, takie jak silne porywy wiatru czy napór śniegu na dach konstrukcji, ale również ewentualne wstrząsy czy drgania. Budowa hali stalowej zgodnie z projektem zapewnia bezpieczeństwo dla osób znajdujących się wewnątrz oraz możliwość wieloletniego użytkowania.
Jeżeli konstrukcja hali jest gotowa, wówczas montowane są płyty dachowe oraz ściany boczne. Wykonuje się jest z prefabrykatów, dzięki czemu możliwe jest znaczne przyspieszenie prac budowlanych. Ostatnim krokiem jest montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej, wentylacji oraz ogrzewania.
Co ciekawe, w pełni wyposażona hala stalowa powstaje zaledwie w kilka miesięcy. Szybkość budowy oraz stosunkowo niskie koszty w porównaniu z budownictwem tradycyjnym sprawiają, że rozwiązanie to jest chętnie stosowane przez wiele firm z różnych gałęzi gospodarki oraz polskich rolników.