Brak prądu zawsze daje nam się we znaki, zwłaszcza gdy mamy przed sobą ważne wydarzenia ściśle związane z korzystaniem z elektronicznych urządzeń. Rozwiązaniem w takim momencie jest agregat prądotwórczy, który zarówno można uzyskać w sklepach stacjonarnych, jak i online. Czym się kierować przy wyborze?
Agregat prądotwórczy jedno- czy dwufazowy?
Zastanawiając się nad zakupem agregatu prądotwórczego, należy na samym początku zastanowić się nad jego wykorzystaniem. Chodzi tu o to, jakie urządzenia zamierzamy podłączyć do naszego autonomicznego źródła energii. Pod tym względem wyróżniamy dwa rodzaje odbiorników, a co ważne każdy z nich wymaga innego typu zasilania. Generatory prądotwórcze trójfazowe wykorzystuje się do zasilania urządzeń wymagających prądu o większym napięciu. Jednak najlepszą wydajność wykazują po podłączeniu wszelkich trójfazowych urządzeń o zapotrzebowaniu na prąd 400 V. Agregat prądotwórczy do domu to zazwyczaj ten jednofazowy, który pozwala na zasilenie pojedynczego urządzenia potrzebującego napięcia rzędu 230 V.
Rodzaje agregatów prądotwórczych
Odbiorniki prądu różnią się między sobą przeznaczeniem oraz budową. Aby uzyskać skuteczny rozruch potrzeba określonej wartości prądu, natomiast tę informację znajdziemy na tabliczkach znamionowych. Zanim zaczniemy przyglądać się tym liczbom, warto zwrócić uwagę, że zazwyczaj podaje się je dla odbiorników rezystancyjnych, przez co rzeczywista wielkość jest znacznie większa. Przykładowo dla agregatów jednofazowych wyróżnia się wartość 1,2 czy 1,7 raza większą. Każdy z tych typów służy do czego innego, np. pierwszy z nich przydaje się do odbiorników wyposażonych w silnik komutatorowy, czyli do elektronarzędzi. Po więcej informacji kliknij tutaj i zobacz propozycje agregatów prądotwórczych.
Typy odbiorników — jakie są?
Urządzenia elektryczne nie są tak proste w swojej budowie, jak mogłoby się wydawać. Wiele przyrządów ma mocno zróżnicowany charakter, przez co podzielono je na konkretne kategorie:
- rezystancyjne;
- nieliniowe;
- indukcyjne.
Każda z tych grup odznacza się innymi wymaganiami. Przykładowo odbiorniki rezystancyjne to urządzenia przetwarzające energię w światło lub ciepło, więc ich potrzeby dotyczące źródła zasilania nie są bardzo skomplikowane. Przedstawicielami tej grupy są m.in. żarówki czy grzejniki, które z reguły nie posiadają silnika elektrycznego. Agregaty do nich dopasowane są zazwyczaj skonstruowane tak, aby pracować w sposób ciągły.
Agregat prądotwórczy do domu
Mieszkając w domu jednorodzinnym, nie sposób uniknąć przerwy w dostawie prądu. Dlatego warto zaopatrzyć się w agregat prądotwórczy dopasowanych do naszych codziennych potrzeb. Szukając takiego źródła zasilania, warto skorzystać z ofert sklepów internetowych. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, a jednocześnie jednym kliknięciem myszy zdobędziemy wszelkie informacje niezbędne nam do podjęcia decyzji. Pozwoli to na wybór odpowiedniego produktu, a sam agregat zostanie dostarczony pod same drzwi, więc nie będziemy musieli martwić się transportem.