7 ważnych kryteriów wyboru mieszkania

Marzysz o idealnym mieszkaniu? Obejrzałeś dziesiątki prospektów deweloperskich i setki wizualizacji, wiesz nawet, gdzie powinna stać szafa i jaka płytę kuchenną kupisz. Wiesz, jakie powinno być to upragnione, ale czy jesteś pewien, na co powinieneś zwrócić uwagę, kupując mieszkanie? Istnieje kilka istotnych i wcale nieoczywistych kryteriów, które wpływają na cenę, a także na to, czy sprzedając mieszkanie, łatwo będzie znaleźć nowego nabywcę.

Sąsiedztwo

Kupując nowe mieszkanie, nie mamy pojęcia, kto będzie naszym sąsiadem. Zwróćmy jednak uwagę, ilu będziemy, ich mieli, przez ściany, sufity i podłogi. Jeśli szukamy czegoś na rynku wtórnym, warto sprawdzić, jakie jest nasze potencjalne sąsiedztwo. Nieprzyjazny lub hałaśliwy sąsiad potrafi uprzykrzyć życie i zepsuć radość z nawet najpiękniejszego mieszkania.

Winda

Z jednej strony to zdecydowana wygoda. Z drugiej, jeśli nasze mieszkanie jest tuż przy niej, hałas może być uciążliwy.

Odległości infrastruktury osiedlowej

Jeśli mamy małe dzieci, sprawdźmy jak daleko będziemy musieli, spacerować na plac zabaw. Idealnie byłoby, gdybyśmy widzieli plac z okna i mogli obserwować naszą pociechę bez wychodzenia z domu. Z kolei, gdy dzieci mamy odchowane głośne zabawy mogą nam po prostu przeszkadzać. Dla wszystkich natomiast istotna jest odległość od osiedlowego śmietnika. W tym przypadku, im dłużej będziemy do niego szli, tym lepiej.

Oświetlenie osiedla

Bardzo ważne, aby na lokalnych ścieżkach było widno. To znacząco poprawia nasze bezpieczeństwo. Z drugiej strony, świecąca prosto w okno sypialni latarnia, potrafi uprzykrzyć życie.

Umieszczenie wjazdów do garaży

Zakup mieszkania nad wjazdem może być w perspektywie złą decyzją. Nie tylko skazujemy się na hałas, ale i na wdychanie spalin.

Ilość miejsc parkingowych

Jeśli na osiedlu nie ma przewidzianych garaży podziemnych, sprawdźmy, czy ilość miejsc parkingowych jest wystarczająca. To naprawdę męczy, jeśli po całym dniu pracy musimy szukać miejsca parkingowego.

Poziom bezpieczeństwa

Na etapie budowy osiedla to ocenić. Nieco łatwiej, kiedy osiedle już jest zagospodarowane. Niestety, jest to bardzo subiektywne. Każdy musi sam ocenić, czy dobrze czuje się na danym terenie. Wysokie drzewa będą dla kogoś dekoracją, a innego stresować mogą nadmierne zakrzaczenia.

Leave a comment