5 najpopularniejszych kwiatów balkonowych

Piękny, ukwiecony balkon to radość dla oka i przedłużenie naszego domowego salonu. Latem jest dla mieszkańców bloku namiastka ogrodu, na którym można spędzać wieczory, a nawet gościć przyjaciela. Warto, aby był pełen aromatycznych i barwnych kwiatów, które podkreślą sielankowy klimat wakacyjnych dni.

Pelargonie

To chyba najpowszechniejsze kwiaty balkonowe, co wiąże się z prostotą ich uprawy. Najpopularniejsze są odmiany rabatowe czy lubiane odmiany bluszczolistne, o zwisających pędach. Najczęściej ich kwiaty przybierają kolory od różu aż do ciemnej czerwieni. To praktyczne kwiaty dla osób nieco roztargnionych, nie zaszkodzi im bowiem pewien niedobór wody. Najlepiej rosną w miejscach słonecznych.

Fuksja

To przepiękne kwiaty, o specyficznym wielopłatkowym przekroju uprawiane były niegdyś jako rośliny doniczkowe. To zresztą ich niewątpliwy atut. Latem ozdobią balkon, a zima spokojnie odpoczną w domu, w chłodnym miejscu, aby w kolejnym roku odżyć w pełni sił. Różowe, fioletowe i czerwone kwiaty, często w dwóch kolorach będą nas ciszyć przez cały sezon. Lubią wilgoć i żyzne podłoże.

Surfinia

Tradycyjne petunie nie mają zbyt dużych wymagań. Tymczasem surfinia, to jedna z odmian popularnej petunii, tyle że obficie kwitnąca i zwisająca. W tej formie występuje w wielu kolorach (co ciekawe z wyjątkiem niebieskiej), a jej kwiaty opadają kaskadowo. Niestety wymaga dość żyznej ziemi, słonecznego stanowiska i bardzo obfitego podlewania. W czasie upałów trzeba ją podlewać nawet dwa razy dziennie.

Lobelia

Chyba żaden kwiatek nie może poszczycić się tak piękną, niebieską barwą. Rozmnaża się ją z nasion, a obecnie dostępne są odmiany nie tylko kępowe, ale też nieco zwisające, odpowiednie do wiszących koszy. Najczęściej jest dodatkiem do innych kwiatów, bo pięknie uzupełnia kompozycje z praktycznie każdych, innych kwiatów.

Werbena

W skrzynkach najczęściej sadzi się te odmiany, które mają zwisające pędy. Lubią żyzne ziemie i niezbyt obfite podlewanie, a kwitną praktycznie przez cały sezon. Ich kwiaty, w barwach czerwonych, różowych, a nawet łososiowych i białych są przede wszystkim cenione za upojny zapach.

Leave a comment